سامانه جامع رسم المصحف


«سامانه جامع رسم المصحف» که برای نخستین بار در جهان اسلام به همت مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران راه​ ­اندازی شده، در صدد است تا اطلاعات مبنایی در حوزه رسم المصحف را در اختیار پژوهشگران این عرصه قرار دهد.

دست اندرکاران سامانه حاضر بر این عقیده­ اند که دانش رسم المصحف و قراءات، از دانش­ های بسیار ضروری و فوق­ العاده مهم در عرصه علوم قرآنی است که در زمان حاضر از سوی اکثر قرآن­ پژوهان، مورد غفلت قرار گرفته است. اقبالِ اندکِ پژوهشگران به تحقیق و بررسی در ارتباط با این دانش در روزگار حاضر، تنها به جهت آن نیست که علم رسم المصحف در نظر آنان از اهمیت کمتری برخوردار است؛ بلکه نپرداختن به این امور در بیشتر موارد، به دلیل آشنا نبودن محققان و نویسندگان با منابع اصلی این حوزه و نیز آگاهی نداشتن از شیوه­ های درست تعامل و پژوهش در این عرصه است. از این رو، «سامانه جامع رسم المصحف» با هدف کمک به پژوهشگران علاقه­مند به این حوزه در سراسر جهان با قابلیت­ های زیر راه­ اندازی شده است:

1- ارائه اطلاعات علمی پژوهشی در حوزه رسم المصحف در قالب سامانه تحت وب به صورت رایگان برای تمامی پژوهشگران در سطح جهان

2- دسترسی به لیست کلمات قرآن کریم به همراه بیان شیوه نگارش آنها بر اساس کتاب های معتبر در علم رسم المصحف با امکان مقایسه با مصاحف مشهور

3- امکان جستجوی کلمات قرآن کریم و مقایسه رسم آنها در بیش از 25 مصحف از مصاحف مختلف جهان اسلام

4- دسترسی به منابع اطلاعلاتی دیجیتال در حوزه رسم المصحف به صورت کتاب و مقاله

5- امکان مشاهده مصاحف مشهور جهان اسلام از جمله مصحف امیری، مصاحف رایج در شبه قاره هند، پاکستان، لیبی، ترکیه و غیره.

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران منتظر انتقادات و پیشنهادات کاربران گرامی در جهت بهبود کیفیت سامانه است.